25 Mayıs Pazartesi
Malatya ERTV – Malatya Haber Facebook
Malatya ERTV – Malatya Haber Twitter
MOBİL UYGULAMALAR

TV – RADYO CANLI YAYIN


Haberlerde Ara

Malatya

ERTV Haber


TV Alırken Nelere Dikkat Etmeli!

TV Alırken Nelere Dikkat Etmeli! Televizyon çeşitleri hakkında kısa bir bilgi vermek gerekirse sırasıyla Tüplü, Plazma, LCD ve son olarak LED...
Bu Haber 22 Haziran 2012 11:22 Yayınlandı

Televizyon çeşitleri hakkında kısa bir bilgi vermek gerekirse sırasıyla Tüplü, Plazma, LCD ve son olarak LED televizyonlar hayatımızdaki yerin, aldı. Bunlarda içlerinde birçok özelliklere ayrılmıyor. Peki, bu özellikleri yeterince biliyor muyuz? LCD televizyon mu, LED televizyon mu almalı?

Öncelikle televizyon alırken ne istediğinizi çok iyi bilmek gerekiyor. Yeni nesil televizyonlar özellikleri açısından da, fiyat olarak da oldukça farklılıklar gösteriyor. Tüplü televizyonların üretimi artık azaldığı için parça bulma olasılığı da çok zor ve arızalandığında astarı yüzünden pahalıya gelebilir. Zaten çok yer kapladığı için artık kimse tüplü televizyonları tercih etmiyor.

Bu yüzden LCD ve LED televizyonlar en çok tercih edilen modeller arasında yer alıyor. Öncelikle bu tarz modellerde olmazsa olmaz denilebilecek tek özellik HD (High Definition) özelliğidir. Bu olay görüntü kalitesini HD yayın sağlayan kanallarla bağlantı kurarak yüksek, haz verici görüntü sağlayan bir özelliktir. En önemli özelliklerden bir diğeri ise parlaklığıdır Parlaklık değeri LCD televizyonlarda 500 cd /m2 uygun bir değerdir. Bir diğer özellik ise kontrast ayarıdır. Kontrast oranı ne kadar yüksek olursa, o kadar gerçek siyah ve gerçek beyaz tonlarına yakın görüntü elde edilebilir. Kontrast oranı düşük TV’lerde özellikle siyahın ışık almış açık bir renkte görünmesi kaliteyi oldukça düşürür. Gerçeğe yakın bir görüntü almak istiyorsanız ve sürekli maç izleyen bir kişiyseniz hızını, şiddetini ve netliği yakalamak istiyorsanız kontrast ayarının 20000:1 ve üzeri olması idealdir. Plazma TV’lerin LCD’lerdenüstün olduğu yanlardan birisi de budur. Plazma TV’lerde renk derinliği ve parlaklık fazladır, bu nedenle gerçeğe daha yakın renklerin elde edilebilmesi mümkündür. Bu da görüntü kalitesini arttırır.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer özellik ise tepkime süresidir. Piyasadaki çoğu üreticiler tepkime süresinin siyahtan beyaza geçiş arasındaki zamanı ele alır ancak birçok firmada gri ile beyaz arasındaki sürece alır ve bunun doğrultusunda 1-2 ms’lik cihazlar üretir ancak bu size görüntülerin daha yavaş aktarılmasına sebep olacağı için gözünüzü mutlaka belli bir süre sonra yoracaktır. Siyah-Beyaz geçişleri ele aldığımızda (olması gerektiği gibi) Önerilen ölçüler 5-8ms arasında gerçekleşen cihazlardır ve bu değerler oldukça iyidir. Bu değerlerin üzerinde görüntüde ghosting denilen görüntünün gölge bırakarak hareket etmesi olayı rahatsız edici boyutlarda gözükür ve gözü yorar.

Görüş açısı, televizyona tam karşıdan değil de yandan bakan kişilerin düzgün görebilmesidir. Görüş açısı LCD TV’lerde rahatsız edici boyutlardayken, Plazma TV’ler bu konuda daha üstündür. Görüş açısı LCD ve Plazma televizyonların teknik veri tablosunda çoğu zaman yer almazlar.

Gelelim televizyonların harici özelliklerine. Televizyonların giriş ve çıkışları da çok önemlidir. Görüntü arabirimi olarak HDMI bağlantısını içermesi hem sesi hem de görüntüyü aynı kablo ile en yüksek kalitede iletebilmesi açısından aranan özelliklerden olmalıdır. Eğer yoksa mutlaka DVI bağlantı arabirimi bulunmalıdır. Teknolojinin ilerlemesiyle birçok daha aparat gelmiştir. İhtiyacınıza göre; montaj delikleri, ses çıkışı ve entegre hoparlörleri, PC bağlantı seçenekleri, scart girişi desteği, güç tüketimi(Plazma TV’lerde LCD’lere oranla çok daha yüksek tüketim değerleri vardır), ağırlık gibi detaylara da dikkat etmelisiniz. Bunları da tercihinize göre değerlendirmelisiniz.

Kısa Bir özet Geçmek gerekirse seçim yaparken dikkat edilmesi gereken özellikler şunlar;

HD özelliği
Parlaklık özelliği
Kontrast Özelliği 20000:1 ve üzeri
Tepkime süresi 5-8 ms ve üzeri
Bağlantı ve ek özellikler (HDMI , USB, DVI, Ses ve Görüntü çıkışları ) tercihe göre// TV Alırken Nelere Dikkat Etmeli! // için 1 Yorum

  1. muro diyor ki:

    Çok teşekkürler…


Malatya ERTV