Açılışa Vatandaş Katılmayınca Protokol Arasında Kriz Yaşandı

25. Yeşilyurt Kültür, Kiraz ve Spor Festivalinin resmi açılışında protokol arasında vatandaş katılımının az olması, hatta neredeyse olmaması nedeni ile “Katılım krizi” yaşandı. Açılışta konuşan İstanbul Yeşilyurtlular Dernek Başkanı Zeki Akıncı, 25 yıldır vatandaş katılımının az olmasından dolayı protokolden özür diledi. Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar “Bu gönül işi isteyen gelir, istemeyen de dışarıda dinler. Herhangi büyük bir beklentimiz de yok” dedi. AK Parti Malatya Milletvekili Bülent Tüfenkci ise “Laf olsun festival yapılmaz” diyerek eksikliğin kendilerinde ve organizasyonu yapanlarda olduğunu söyledi.
Bu haber 2019-06-29 20:09:39 eklenmiş ve 832 kez goruntulenmiştir.
25. Yeşilyurt Kültür, Kiraz ve Spor Festivalinin resmi açılışında protokol arasında vatandaş katılımının az olması, hatta neredeyse olmaması nedeni ile “Katılım krizi” yaşandı. Açılışta konuşan İstanbul Yeşilyurtlular Dernek Başkanı Zeki Akıncı, 25 yıldır vatandaş katılımının az olmasından dolayı protokolden özür diledi. Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar “Bu gönül işi isteyen gelir, istemeyen de dışarıda dinler. Herhangi büyük bir beklentimiz de yok” dedi. AK Parti Malatya Milletvekili Bülent Tüfenkci ise “Laf olsun festival yapılmaz” diyerek eksikliğin kendilerinde ve organizasyonu yapanlarda olduğunu söyledi.
 
25. Yeşilyurt Kültür, Kiraz ve Spor Festivalinin resmi açılış töreni Çırmıktı Ahmet Atılgan Parkı Güreş Sahasında yapıldı.
 
“YEŞİLYURTLULAR ADINA SİZLERDEN ÖZÜR DİLİYORUM”
Açılış töreninde protokol arasında katılım krizi yaşandı. Açılış konuşmasını yapan İstanbul Yeşilyurtlular Dernek Başkanı Zeki Akıncı, 25 yıldır resmi açılış programına vatandaşların katılmadığını belirterek, “Bu bizim suçumuz değil, Yeşilyurtluların kabahatidir” diyerek, Yeşilyurtlulara sitem etti ve Yeşilyurtlular adına protokolden özür diledi.
Akıcı “Ben sizlere karşı mahcubum burayı yine boş bıraktık. Ben 25 yıldır konuşmamada burası boş kaldığı için tenkit edenlerden biriyim. Yeşilyurt çok büyük bir kaza oldu. 330 bin nüfusa ulaştı, fakat şurayı dolduramıyoruz. Bu ne başkanımızın kabahati, ne bizim kabahatimiz. Burada yaşayanların kabahati. Biz buraya bu insanları toplayamıyoruz. Bunca insanımız misafir gelmiş, bunlar bir hoş geldiniz demek için buraya gelip burayı şenlendirmiyoruz. Bizim en büyük hatamız bu. Sizlerden tekrar tekrar özür diliyorum. Çırmıktı halkının buraya gelmeyip, sizlere bir hoş geldiniz demedikleri için sizlerden teker teker özür diliyorum. 25 yılını kutladığımız Yeşilyurt, Kiraz, Kültür ve Spor Festivali sürekliliğini idame ettiriyor. Para kazandırıyor, bir hizmet sunuyor. Yeşilyurt Belediye Başkanımız burayı büyüterek geniş bir spor alanı haline getirecek. Kapalı spor salonunu büyüterek hizmete sundu. Gençleri spora alıştırıyor. Gençlerin spora alışması demek kötü alışkanlıklardan uzaklaşması demektir. Başkanımız tüm bunları yaptığı halde gençlerimiz burada yok. Demek ki onların da biraz daha üzerlerine düşmek lazım. Gençlerin de burada bulunması lazım. Gelmiyorlar, getireceğiz inşallah. Biz Yeşilyurtlu olarak burayı dolduramadık fakat sizin gönüllerinize gireceğiz inşallah. Bizim amacımız Malatya’da, Yeşilyurt’ta bir birliktelik sağlamak. Bunun siyasetle ilgisi yok. Sadece şehrimizin kalkınmasını, insanların yüzlerinin güler yüzlü olmasını sağlayacağız inşallah.” Diye konuştu 
 
“İSTEYEN GELİR, İSTEMEYEN DE DIŞARIDA DİNLER” 
Daha sonra konuşan Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar ise protokol konuşmalarına vatandaşların katılım sağlamadığını söyledi. Bu konuda zorlama yapmak istemediklerini belirten Başkan Çınar, “İsteyen gelir, istemeyen de dışarıda dinler” dedi.
 
Başkan Çınar konuşmasında şu ifadeleri kaydetti; Çeyrek asırdır bu organizasyonu devam ettiriyoruz. Yaklaşık 6 yıl önce de biz devraldık ve her yıl geliştirerek, her yıl daha da ilerleterek bu seviyeye kadar getirdik. İstanbul Yeşilyurtlular Dernek Başkanımız biz bu alanı dolduramıyoruz dedi. Bu konuda haklı. Maalesef bizim hemşerilerimiz, Çırmıktılı hemşerilerimiz özellikle protokol ile ilgili çalışmalara, toplantılara pek katılım sağlayamıyor. Bizlerde bu konuda bir zorlama yapmak istemiyoruz. Bu gönül işi isteyen elbette gelir, istemeyen de dışarıda dinler. Dün akşam özellikle konser etkinliğimiz, “En İyi Kiraz ve Bahçe Yarışması” dolu dolu, tıklım tıklımdı. Hakkını da vermek lazım kortej yürüyüşü de yine hemşerilerimizin büyük bir desteği, büyük bir toplulukla, canlı bir şekilde gerçekleşti. Bundan dolayı da Yeşilyurtlu hemşerilerime teşekkür ediyorum. Bizim amacımız burada Yeşilyurt’u tanıtmak, Yeşilyurt’un kirazını tanıtmak. Yeşilyurt’un doğal ve tabii güzelliklerini bütün dünyaya, ülkemize, burayı bilmeyen bütün herkese tanıtmak. Bu anlamda da bir nebze olsun başarılı olduğumuza inanıyorum. Çünkü artık hemşerilerimiz sahiplendi. Herkesin yılda bir bu şekilde kiraz organizasyonları ile ilgili toplum nazarında bir beklentisi oluştu. Bizlerde bu beklentiden dolayı her yıl geleneksel hale getirdik. Yarın güreş müsabakası nedeniyle buranın dolu dolu, tıklım tıklım olduğunu göreceksiniz. Çünkü insanlarımız bu tür müsabakalara daha fazla önem ve değer veriyor.”
 
“BÜYÜK BİR BEKLENTİMİZDE YOK”
Asıl amaçlarının Yeşilyurt’u ve kirazı tanıtmak, birlik ve beraberlik ortamı sağlamak olduğunu belirten Başkan Çınar, festivalden büyük bir beklentileri olmadığını söyledi.
Çınar; Bu yıl biraz daha Kiraz, Kültür ve Spor Festivalimizin kapsamını da genişlettik. Özellikle bu bölgede ve büyükşehir belediyemizin yanındaki etkinlik alanına daha fazla yoğunlaşmıştık. Ama bu yıl biraz daha genişleterek Yakınca bölgesinde yöresel yemek tanıtım programı yaptık. Hem de Yeşiltepe  bölgesinde konser etkinliği yaparak, oradan buraya gelemeyecek durumda olan hemşerilerimizin bu etkinliklere katılımını sağladık. İnşallah hemşerilerimizin katılımı da bu vesile ile daha da artmış olacak. Bizlerde amacımıza ulaşmış olacağız. Burada önemli olan bu tanıtımı, bu birlikteliği, bu kardeşlik ortamını sağlamak. Yoksa burada herhangi büyük bir beklentimizde yok. Amacımız güreş müsabakaları ile gençlerimizi güreş sporuna yönlendirmek. Ata sporumuz olan güreşi biraz daha önemsetmek. Burada gelip de o müsabakaya katılıp, dereceye girmeleri, küçük bir hediye vererek onları desteklemek. “En İyi Kiraz” yarışmasında amacımız üreticilerimizi desteklemek. Onların bölgemize büyük katkısı olan kirazı daha iyi şartlarda ve daha güzel kiraz yetiştirebilmelerine olanak sağlamaktır.  “En İyi Kiraz Bahçesi Yarışması”nda da; bahçe nitelikli olursa, güzel olursa verimli neticeler alınır, daha güzel kiraz yetiştirilebilir. Yine bu yıl çok kapsamlı etkinliklerimiz olacak. Yeşilyurt’ta daha önce başlatmış olduğumuz “Yeşilyurt Çiçek Açtı” projemiz kapsamında Yeşilyurt’un farklı yerlerinde fotoğraf sanatçılarımız resim çektiler. Bugün inşallah onunda sergisini yapacağız. Yöresel ürünlerimizi, yemeklerimizi tanıtacağız, birlik ve beraberlik yemeği vereceğiz. En coşkulu geçende konser etkinliklerimiz oluyor. Konser etkinliklerimizin ilkini dün burada Ahmet Atılgan Parkı’nda gerçekleştirdik. Bu akşamda Yeşiltepe mahallemizde polis özel harekat noktasının oradaki etkinlik alanında gerçekleştireceğiz. Yarın akşam da değerli sanatçımız İlyas Yalçıntaş ile finali yapmış olacağız.” İfadelerini kaydetti.
 
“VATANDAŞIN KATILMAMASI BİZLERİN SUÇU”
Daha sonra konuşan Gümrük ve Ticaret Eski Bakanı AK Parti MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Bülent Tüfenkci ise vatandaşların katılmaması bizlerin suçu diyerek, organizasyonun daha farklı yapılması gerektiğini ifade etti. Tüfeknci, protokol konuşmasında Yeşilyurt Ziraat Odası Başkanına söz verilmemesine tepki gösterdi.
 
Tüfekci, konuşmasında şu ifadelere yer verdi; “Festivaller yapılması önemli. Bu festivallerin geleneksel olarak sürdürülmesi bundan da önemli. Yeşilyurt Kiraz, Kültür ve Spor Festivali rüştünü ispat etmiş bir festival. Türkiye’de sayılı festivaller arasında. Bugün 25’incisini yapıyoruz. Burada hemşerilerimizin olmaması, hemşerilerimizin suçu değil, bizlerin suçu. Organizasyonu demek ki daha farklı yapmamız lazım. Daha inaktif uygulamamız lazım. Daha geniş kesimlerle istişare etmemiz lazım. Onları sürece dahil etmemiz lazım. İstanbul Yeşilyurtlular Dernek Başkanı Zeki Akıncı ağabeyimiz İstanbul’dakileri organize edip buraya getirebilmeliydi. Yeşilyurt Belediye Başkanımız daha geniş kesimlerle istişare etmeliydi. Örneğin burada protokol konuşması yapıyoruz, kiraz üreticilerinin temsilcisi olan Yeşilyurt Ziraat Odası Başkanına söz vermezsek veya muhtarlarımızı katmazsak veya Yeşilyurt’un esnaf odası başkanımız var oda burada yok, dolayısıyla bizim buradaki aksaklığı Yeşilyurtlu hemşerilerimize değil kendimizde görmemiz lazım. Yeşilyurt, büyüyen ve gelişen sevdamız. Kadim Yeşilyurt’tan çıkarak bu festival bugün Malatya’nın yarısını kaplayan Yeşilyurt’ta şamil olmuş ve mal olmuş bir festival. Yeşilyurt’u büyütmek, esasında Malatya’yı büyütmek demektir. Yeşilyurt’u geliştirmek demek, Malatya’yı geliştirmek demektir. Yeşilyurt Malatya’nın incisi ilçelerimizden birisi ve girişimci bir ilçemiz. Yeşilyurt Belediye Başkanımıza özellikle “Lezzet Vadisi” noktasındaki gayretleri dolayısıyla teşekkür ediyoruz. Yeşilyurt’un, Yakıncamızın, Barguzumuzun, Konağımızın birer turizm merkezleri ve şehrin sayfiye yeri haline getirilmesi, buradaki esnafımıza ve gençlere iş ve aş imkanı sağlama noktasında birlikte çalışmalarımızın inşallah meyvelerini vereceğiz. Biz bir ve beraber olursak ilimizin ilçemizin bürokrasisi ile, sivil toplum kuruluşları ile muhtarlarımızla, vatandaşlarımızla el ele verirsek inşallah yerelde kalkınmayı sağlarız. Böylelikle hem ilçelerimize hem de ilimize daha çok katkıyı sunmuş oluruz.”
 
“LAF OLSUN DİYE FESTİVAL YAPILMAZ” 
Başkan Çınar’a “Festivallerden çok şey bekliyoruz Mehmet Başkanım” diye seslenen Tüfenkci, “Laf olsun diye festival yapılmaz” diyerek konuşmasını şöyle sürdürdü; “Başkanımız dedi ki; “Yav biz bu Kiraz Festivalinden çok şey beklemiyoruz” diye. Esasında Mehmet Başkanım çok şey bekliyoruz. Laf olsun diye festivalde yapılmaz. Dolayısıyla bu festivalde gereken gerektiği şekliyle hem ilçemizin tanıtımına hem kirazımızın hem de ata sporumuzun tanıtımı noktasında, ölmemesi, yaşatılması noktasında önemli görevler icra ediyor. Bu anlamıyla Yeşilyurt Belediyemize, Yeşilyurt Kaymakamımıza, ve İstanbul Yeşilyurtlular Dernek Başkanımıza teşekkür ediyorum.” 
 
KAYISI FESTİVALİ’NE DAVET
Tüfenkci, 17-21 Temmuz tarihleri arasında Malatya’da yapılacak olan “23. Uluslararası Malatya Kültür ve Sanat Etkinlikleri Kayısı Festivali”ne de herkesi davet etti.
“Yine önümüzdeki günlerde Malatya’mız önemli bir festivale daha ev sahipliği yapacak. Uzun süre aradan sonra “Malatya Kayısı Festivalini” Büyükşehir Belediye Başkanımızın organizasyonunda yapacağız. İnşallah Malatya kayısısının tanıtımı noktasında ve Malatya’yı tanıtma noktasında inşallah festivalimizi 17 Temmuz’da gerçekleştireceğiz. Bu vesile ile bütün Malatyalı hemşerilerimizi, hem uzakta olan hem de Malatya’ya gönül vermiş olan bütün kardeşlerimizi de bu festivale davet ediyorum.”
 
ERTV HABER MERKZİ

ETİKETLER : Malatya Yeşilyurt Festival 25. Yeşilyurt Kültür Kiraz ve Spor Festivali resmi açılış İstanbul Yeşilyurtlular Dernek Başkanı Zeki Akıncı Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar AK Parti Malatya Milletvekili Bülent Tüfe
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Mobilbahis - Asyabahis - Bets10 Adresi - bahis siteleri
CasinoMaxi
Diğer MALATYA haberleri

Yazarlar

En çok okunanlar

E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
© Copyright 2024 Copyright. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Ankara
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
Erken Seçim
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
izmir escort adıyaman escort amasya escort kaçak bahis siteleri bingol escort