Çakır'dan Borç Açıklaması!

Malatya Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı ve AK Parti Malatya Milletvekili olan Ahmet Çakır, Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin borcuna ilişkin açıklamalarda bulundu. Çakır, görevi Hacı Uğur Polat’a devrettiğinde belediyenin 509 milyon lira borcu olduğunu, şu an da ise 801 milyon borcu olduğunu ifade etti. Açıklanan rakamların, Başkan Gürkan’a yanlış iletilmiş olabileceğini belirten Çakır, kamuoyunda ve sosyal medyada algı operasyonları yapıldığını, kendisi ile birlikte birçok kişinin töhmet altında kaldığını ifade etti. Çakır ayrıca, Başkan Gürkan’a her konuda destek olacaklarını da vurguladı.
Bu haber 2019-04-20 19:29:13 eklenmiş ve 794 kez goruntulenmiştir.
Malatya Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı olan AK Parti Malatya Milletvekili  Ahmet Çakır, Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin borcuna ilişkin açıklamalarda bulundu. Çakır, görevi Hacı Uğur Polat’a devrettiğinde belediyenin 509 milyon lira borcu olduğunu, şu an da ise 801 milyon borcu olduğunu ifade etti. Açıklanan rakamların, Başkan Gürkan’a yanlış iletilmiş olabileceğini belirten Çakır, kamuoyunda ve sosyal medyada algı operasyonları yapıldığını, kendisi ile birlikte birçok kişinin töhmet altında kaldığını ifade etti. Çakır ayrıca, Başkan Gürkan’a her konuda destek olacaklarını da vurguladı.
 
Malatya Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı ve AK Parti Malatya Milletvekili olan Ahmet Çakır, ERTV’de yayınlanan Gündem Siyaset Programı’nda Tutku Eren’in sorularını yanıtladı.
Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin kendisinin bıraktığı dönemde 509 milyon lira borcu olduğunu şimdi ise toplam 801 milyon civarında olduğunu belirten Çakır, Başkan Gürkan’a yanlış bilgi verilmiş olabileceğini söyledi.
 
Kamuoyunda ve sosyal medyada algı operasyonları yapıldığı, şahsına yönelik iftira atıldığını belirten Çakır, bundan dolayı, bazı şeylere yanıt vermek zorunda kaldığını ifade etti.
 
Milletvekili Çakır’ın canlı yayında kaydettiği ifadeler şu şekilde; 
 
“Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin borcu ben bırakırken 509 milyon lira idi. 60 milyon civarında da alacaklarımız vardı. Bunu düştüğünüz zaman 470-480 milyon civarında bir borcu vardı. Çünkü bir borca bakıldığı zaman alacakların da dikkate alınması lazım. Şimdi ise Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin borcunun 801 milyon. Belediyemizin 80 milyon da alacağı var. Belediyelerin bir borç bir de alacak hanesi vardır. Haliyle 801 milyondan 80 milyonu da düşerseniz asıl rakam o zaman belli olacak.”
 
“Biz bu borç ile ilgili duruma cevap vermek zorunda kaldık. Çünkü sosyal medyada, internet ortamında farklı algılar var. Çok art niyetli insanların olduğu, birilerinin kullandığı, birilerinin tetikçi olarak kullandığı, yönlendirilen, ölçüyü kaçıran, bizlere karşı iftira atan, çamur atan kişiler var. Normalde bizim bu sorulara cevap bile vermememiz gerekir, bırakıp çıkmışız, gitmişiz. Seçim sürecinde de biz belediye ile ilgili yaptığımız, iş, hizmet ve çalışmaları hiç anlatmadık. Biz dedik ki, yapacağımızı yaptık, takdir hemşehrilerimizindir, vatandaşımızındır. Buralar gelip geçici yerler. B,z görevimizi tamamladık, bundan sonraki arkadaşlarımız nasıl hizmet eder bize ne düşerse biz onların yanında olacağız. Son günlerde sosyal medyada akıl almayacak türden iftira, çamur, yalan kampanyası var. Belki ruh hali bozuk olanlar var ama doğru olanların da kafası karışıyor.” 
 
“Başkanımız da bunları inceleyecek, inceletecektir tabi. Başkanımıza belki ilk gelen bilgiler kaba taslak bilgilerdir. Belki bir boyutu ile bakılıyordur, diğer boyutu ile bakılmıyordur. Belki belediye ve şirketler üst üste toplanarak getirilmiş rakamdır. Bunlar bir idarecinin ortaya koyacağı, anlatacağı pozisyonlar değil.”
 
“Malatya Büyükşehir Belediyesi olarak gelirlerimiz düşük. Büyükşehirler içerisinde en düşük geliri olan illerden biriyiz. Çünkü vergi geliri ilde düşük olduğu için, bizimde genel bütçeden aldığımız pay çok düşük. Hizmet alanımız, yüz ölçümü ve yol ağı anlamında en üst sıralarda iken en az bütçeleri alan illerin başında geliyoruz, büyükşehir olarak. Bu konuda bizler de çok muzdariptik, Hacı Uğur Polat Başkanımız da, Selahattin Gürkan Başkanımız da zorlanacak. Bu konu ile ilgili bir girişim var. Şu anda Meclis gündeminde bekliyor. Biz onun yasalaşmasını istiyoruz. O yasalaştığı takdirde Malatya’ya, belediyelerimize gelen bütçelerde çok ciddi manada bir artış olacak, bu da Malatya’ya hizmet olacak. Biz bir hizmet gelsin, bir yatırım gelsin diye gitmediğimiz kapı kalmıyor. Biz belediyelerimize gelen bütçeyi iyi bir noktaya getirebilirsek, diğer illerin almış olduğu seviyenin aynı ortalamasında alabilirsek, paylarımız yılda en az 150-200 milyonu bulan bir artış yaşayacak. Bu konuda ciddi bir takip içerisindeyiz. Yasa çalışmaları hazırlandı, şu anda Meclis gündemine gelmesi bekleniyor. Bu yıl içerisinde de yasalaşacağı kanaatindeyim.”
 
KAMUOYU VE SOSYAL MEDYADAKİ ELEŞTİRİLER
“Kamuoyunda bizleri çok seviyesizce, sanki yanlış işler yapmışız gibi söylemler, mesajlar, yorumları görünce bir açıklama yapma gereği hissettik. Bir diğeri de orada şirket yöneticilerimiz var, idarecilerimiz, çalışanlarımız var. Büyükşehir Belediyemizin idari kadrosunda belki 2 bin 100 civarında personeli var ama belediyeye bağlı bütün birim ve şirketlerimizde, genel müdürlüklerimizde 5 bin 700 personelimiz var. Dolayısıyla bütün bu arkadaşlarımız alın teri ile gece gündüz demeden geç saatlere kadar, yağmur, kar, kış demeden geç saatlere kadar çalışan arkadaşlarımız. Bugün Malatya’nın gelişmesinde, kalkınmasında emeği olan arkadaşlarımız. Biz görev yaptığımız süre içerisinde 7-8 arkadaşımız rahmetli oldu. İş kazasında hayatını kaybeden birçok arkadaşımız oldu. Bu özveri ile çalışan arkadaşlarımız adına özellikle yapılan o yorumlar ve iftiralar karşısında bu arkadaşlarımızın da hakkı ve hukuku olduğunu düşünüyorum. Biz o arkadaşlarımızla 9 yıl çalıştık. Biz bu yapılan iftiralara cevap vermezsek onları da töhmet altında bırakmış oluruz. Şirket yönetimlerinde çok seçkin insanlar var, kurum yöneticileri, genel müdürlerimiz var. Bunlar kurumlarını ayağa kaldırabilmek, geliştirebilmek için özveri ile çalışan arkadaşlarımız var. Tamamen yeni bir Malatya’nın kurulmasında, gelişmesinde, kalkınmasında bütün arkadaşlarımızın emeği var. Biz gelip geçiciyiz, bundan sonra gelenlerde hepsi gelip geçiciler. Ama oralarda çalışan arkadaşlarımız, o kurumların ekmeğini yiyorlar. Esas sahibi de bu arkadaşlarımızdır. İster sahada ilaçlamada çalışsın, ister kanalizasyonda çalışsın, isterse en üst yerde çalışsın hiç fark etmez. Biz göreve gelirken tek hedefimiz Malatya’ya hizmet etmekti. Allah’a çok şükür, biz alnımızın akıyla çok şeffaf bir süreci tamamladık. İhalelerimiz çok şeffaf, özellikle şirketlerimizi devreye koyarak yaptığımız işleri ortaya koyarak tamamladığımız bir sürecimiz vardı. Sosyal medyada yapılan bu karalama kampanyasından dolayı bizi yüzlerce insan arıyor, belediyemizden de dahil olmak üzere bunlara niye cevap vermiyorsunuz diye. Bir açıklama yapın, gerçek bu kadar mı, tablo nedir, son durum nedir diye. Burası kurumsal yerler, burası muz cumhuriyeti değil. Her şey sistem üzerinde kayıt altında. Alacaklar, verecekler, borçlar hepsi birebir kayıtlıdır. Tabloya nasıl bakacağını herkes bilir ama tabloyu okumak lazım. Bunun üzerine siyaset yapmak isteyenlerde çıkacak. Biz her şeyin her türlü detayını, her adımın, her yatırımın detayını kuruşuna kadar, açıklamasını yapabiliriz. Biz oradaki hakkın yetimin hakkı olduğunu biliyoruz. Biz bir kuruşu ne kimseye yediririz, ne de yedirdik. Ne o zihniyetteki bir adam bizim yanımızda yer alabilir, nede bizim safta yer alabilir. Böyle bir durum tespit ettiysek de kapının önüne koymuşuzdur. Çünkü burası bize emanettir, bizim namusumdur. Ben Selahattin Gürkan Başkanıma bir şey söylemiyorum. Çünkü o da kendisine getirilen rakamı ifade etmiştir.”

BAŞKAN GÜRKAN’IN ALDIĞI TEDBİRLER
Başkan Gürkan’ın aldığı tasarruf tedbirlerine değinen Çakır, haklı gerekçeleri olduğuna işaret etti ve kendilerinin her konuda her türlü desteği vermeye hazır olduklarını kaydetti. Çakır şu ifadeleri kullandı; “Selahattin Gürkan'ın seçilmesi orada aldığı tedbirler uygulamalar kendisine ait bir yönetim biçimi. Bizim başkanımızdır. Bize düşende ne zaman yanında olmamız gerekiyorsa, hatta her zaman yanında oluruz, destek oluruz. Başkanımız orada bir düzen disiplin uygulama yürütecektir. Bir tasarruf tedbiri uygulanması normaldir. İleride belki ağırlık vereceği birimler bölümler tekrar daire başkanlıkları kurabilir. Biz de zaman zaman kapatıp kuruyorduk. Ama bunlar tamamen başkanımızın kendi insiyatifinde, kendi sorumluluğunda. Beni üzen sadece bir borç açıklamasının gündeme düşmesi ile birlikte orada oluşan bize karşı, şahsıma karşı yapılan çok ciddi saldırılar. Bizlerin bir sürü yolsuzluğun, yanlışlığın içerisinde gösterilmesi çamurların atılması, pisliklerin atılması. Bütün belediye kadrolarının töhmet altında bırakılması. Özellikle sosyal medyada art niyetli insanların içerisinde olması ve gerçekten sağduyulu bu kentin sakinlerinin de kafasının karışmasına vesile oluyor. Haliyle bizler de dedik ki belediyemizin tablosu bu. Belediyeyi MASKİ ile birlikte toplayabilir misiniz, Esenlik ile toplayabilir misiniz? Hepsinin kendisine ait bir yapısı vardır, belediyemizin iştirakleridir. Ama hepsinin kendi içerisinde yapmış olduğu çalışma sorumluluk ve bir bütçesi vardır. MASKİ ise bütçesi vardır, şirketler ise bilançoları ortadadır. Gelir, gider, malı, borcu, yapmış olduğu yatırımı ortaya koyarsınız, çıkarıp toplarsınız net rakamı ortaya koyarsınız.”
 
MASKİ
MASKİ gerçekten Türkiye'nin en kurumsallaşmış, sonradan kurulan 14 belediye içerisinde en iyi seviyede olan daha önceki büyükşehir belediyelerinin tamamı ile kıyasladığımızda MASKİ’nin çok iyi bir performansla kurumsal yapısını tamamladığı, yaptığı yatırım ve hizmetlerle de gerçekten takdir alan bir, bütün toplantılarda bütün sunumlarda örnek gösterilen bir konumda. Bunun için bütün arkadaşlarımızı daha önce görev yapmış bütün genel müdürlerimizi, Özgür bey ve Ertan beyi tebrik ediyorum.
 
Burada bir yanlışlık var. Kamuoyundan ben duyuyorum MASKİ’nin 530 milyon lira borcu var tamam. Ama MASKİ’nin alacağını da söylememiz lazım. Sadece MASKİ’nin 530 milyon lira borcu var demek doğru değil. Oraya 530 milyon borç yazarsanız bunu oradaki bir bürokratın, acemi birinin yazması bir art niyettir, veya işi bilmemezlikten başka bir şey değil. Gerçekten bu bizi de arkadaşlarımıza da rencide etti. Çalışan arkadaşlarımızı veya yöneticilerimizi, idarecilerimizi de üzdü. Onlar gece gündüz demeden, bir kuruş için bir kuruş artıracağız diye çalışan arkadaşlarımız. MASKİ’nin 113 milyon lira da alacağı var. Şu an tahakkuk etmiş piyasadan topluyor o paraları. Şunu da unutmamak gerekiyor bizim bir arıtma tesisimiz var 28 milyon 320 milyon EURO'ya arıtma tesisi yapılmıştı, Sayın Çerçi döneminde. Eline sağlık gerçekten güzel bir hizmet. Malatya olarak da kullanıyoruz. 10 yıl ödemesizdi, 2011 yılında ödedik ve 8 milyon lirasını ödemiş olduk. Şu an 20 milyon lira yani 132 trilyon lira arıtma tesisinden kalmış bir borç var MASKİ’ye. Zaten 113 milyon MASKİ’nin alacağı var onları topluyor zaten. Bu MASKİ’nin yarın çıkarıp da ödeyeceği para değil. 1 yıl içerisinde ödeyeceği para da bu değil. Bu 5 yıl, 10 yıl, 15 yıl arıtma tesisi 18 yıl içerisinde ödenecek bütün paraların toplam olanından bahsediyorum. Burada haliyle alacağımız da yarın hemen tahsil edilmez onu da bir yıl içerisinde belki 15 yıl içerisinde ödeyeceğiz, ortalama 10 yıl içerisinde ödeyeceğiz. Baktığımız zaman MASKİ’nin 530 liralık borcu 420 liraya düşüyor. Bir de bizim beldelerimiz kapanırken, büyükşehir sürecinde ilçelerden devri olan borçlarımız vardı. 40 milyon lira ciddi bir rakam. Tüm bunları topladığınız zaman MASKİ’nin ortaya çıkacak borcu 200 milyon lira. Biz onu kabul etmiyoruz, çünkü borç devir alınıyorsa eskiden kalmış yeniden kalmış diye bakılmaz. Böyle bir hesap dünyanın hiçbir yerinde açıklaması da olmaz, yapılmaz.
 
Biz MASKİ olarak 2 bin 900 kilometre altyapı yatırımı yaptık. Kısa bir süre içerisinde bunu yapan hiçbir belediye örnek gösteremezsiniz. Biz bütün ilçelerin altyapısını bitirmişiz.
Biz Doğanyol’un altyapısını su ve kanalizasyon yeni kurduk. Pütürge’yi sıfırdan altyapısını kurduk. Akçadağ’ın tüm eski su ve kanalizasyon hatlarını yok saydık, yeniden bir sistem kuruldu. Biz tüm 11 ilçenin alt yapısını yeniden kurduk. Bu 50 yıl daha bizden sonra 10 dönem 10 belediye başkanı daha gelip gidecek ve bu altyapıya dokunmayacak. Biz bununla birlikte milli servetin heba olmasının önüne geçtik. Bunu hiçbir Belediye Başkanı yapmaz yaptığınız işin karşılığı yoktur. Sizi kimse alkışlamaz siyasi karşılığı yoktur. Biz 11 ilçenin tamamını bitirdik, merkezde ciddi bir yatırım yaptık. DMA çalışmaları, Master planını yaptık, 55 yıllık Malatya'nın su planını yaptık. Malatya'nın her ihtimalde depremde oluşacak risklere karşı, kaptajda oluşacak risklere karşı, 35 farklı büyük sondajlarla 700 litre suyu depolarda bekletiyoruz. Sadece 420 milyon lira yatırım yapmışız. Ama bizim orada gözüken borçların bir kısmı daha eskiden geliyor, bir kısmı kapanan ilçelerden geliyor haliyle alacağımızı da dikkate aldığımız zaman bu borcu kimse kabul etmez.
 
ESENLİK
Esenlik Malatya'nın gururu medarı iftarı diyebilirim. Malatya'nın ekonomisinde belediyemiz açısından çok önemli. Biz 100 milyon, 110 milyon EURO ile Esenliği devraldık. MESTON’u ayırdık, BEL-SOS’u ayırdık, ayrı şirketler kurduk. Esenliği biz aldığımız zaman 10-11 marketi vardı ve şu an 46 markete ulaştı. Biz Malatya’da Esenlik ile birlikte hem kaliteyi hem istikrarı yakalamak istedik. Esenliğin şuan ki cirosu kötü durumda olduğunu göstermez.
 
TUTKU EREN’İN SORUSU: Bir başka partiden değil, tam da sizden içinizden birisi belediye başkanı seçildi. Sayın Selahattin Gürkan’ın tecrübesine, temsil yeteneğine, bir önceki devrettiği belediyede yaptıklarına baktığımız zaman pamuk ipliğine bağlı süreçlerde karar vereceğini, zemininde sağlam bir karşılığı olmayan bir süreçle yola çıkacağını hiç kimse ön görmez. Siz genel olarak hep bütçeye değindiniz. Bu rakam kamuoyuna açıklanmadan önce Selahattin Gürkan ile hiçbir araya geldiniz mi? Yada Başkan size sordu mu?
 
MİLLETVEKİLİ AHMET ÇAKIR’IN YANITI: Daha önce Selahattin Gürkan Başkanımız ile detaylı bir şekilde konuşmadık. Ama belki de ilk gelen bilgilerle öyle bir ifade geçmiş olabilir. Bunların mutlaka rakamla, giriş çıkışıyla, gelir gideriyle bakıldığı zaman net rakam ortaya çıkacak. Örneğin MASKİ'nin kendi bütçesi var. MASKİ'nin 15 yıllık, 10 yıllık hatta 18 yıllık ödemesi var. Bunlara takılmamak lazım, mutlaka günübirlik ödemesi gereken, günü yaklaşmış ödeme Büyükşehirde 50 milyon civarındadır, MASKİ'nin 55-60 Milyon civarındadır diye tahmin ediyorum. Ama diğer borçların yıllara sari borç olduğunu bilmek lazım. Özellikle sosyal medyada 'bu kadar para nasıl olacak, ne olacak' soruları var bu soruların bunların kamuoyunda bilinmesi lazım.
 
Kamuoyunda konuşulan, her haberin altında, sosyal medya paylaşımlarında onları çıkardığın zaman yüzlerce insanın artık bizlere küfür ettiğini görüyoruz. Haliyle bunları açıklamak gerekiyor, açıklamazsak kabullenmek anlamına geliyor. Onun için bizim kesinlikle tek kuruş veremeyeceğimiz ne şirket ya başka bir şey yok. Biz kesinlikle hiçbir şirkete zarar ettirmeyiz, zarar etmiş şirketimiz bir tek ulaşımıdır. Bütün illerin ulaşımı süspanse edilir, kar etmez, kendi yağıyla da kavrulmaz, haliyle de zarar eder. Bizde de MOTAŞ öyle. Karı zararı ne kadardır, biz rakamlarla ortaya koyarız. Yani toplamda 60 küsür milyon lira borcu gözüküyordur ama 31 milyon liralık yatırım yapmıştır. Araç almıştır, otobüs almıştır onların ödemesidir. Çünkü kendinin mülkiyeti olmuştur. Diğer yandan onun da piyasadan alacağı vardır, 10 milyon 12 milyon TL alacağı vardır. Bunları çıktığın zaman 30 milyon liralık belki bir borcu kalır.
Kültür A.Ş'miz var. Kültür A.Ş gerçekten bu şehrin kültürel havasını değiştirecek, sosyal gelişimine katkı sağlayacak çok önemli projelere imza atıyor. Tanıtım günleri yapıyoruz, Kitap Fuarı yapıyoruz. Türkiye'nin en sayılı en gözde fuarlarından birini yapıyoruz. Yapı Dekorasyon fuarları yapıyoruz, farklı farklı dönemsel tarım, çeyiz fuarları, engelli fuarları gibi fuarlarla kente büyük bir değer katıyor. Ben onun karına zararına baktığım zaman gerçekten kendisi ilk kurulduğunda bu fuarları büyük çaplı düzenlemeye başladığımız dönemlerde finanse ediyorduk. Yani Büyükşehir oraya 1 milyon, 1,5 milyon yıllık para aktarma ihtiyacı duyuyordu. Çünkü kitap fuarını Türkiye'de bu seviyeye getirmek kolay olmuyordu. Kültür A.Ş şu anda kara geçebilecek bir pozisyona geldi. Dolayısıyla Kültür A.Ş. zarar etmiyor kar edebilecek kendi yapmış olduğu programlarda kendini finanse edecek pozisyona geldi.
 
MEGSAŞ'da şu anda kar eden bir şirketimiz, ekmek fabrikamız. Biz orada Malatya Büyükşehir Belediyesi olarak binlerce insanın, dar gelirli, geçim imkanı olmayan veya farklı imkanlardan dolayı alım gücü olmayan binlerce insana ekmek dağıtıyoruz. Günlük 6 bin civarında aileye, engellilerimize hizmet ediyoruz. Geçen yıl 100-150 bin civarında, önceki yılda bir o kadar, bu sene tahmin ediyorum ki 40-50 bin civarında kar eden bir firmamız. Ama bu bir buçuk yıl içerisinde, ben bıraktıktan sonra da 2 milyon 700 bin liralık bir yatırım yaptı. Tünel kalıp sistemi başta olmak üzere bütün fabrikanın yenilenmesi, son teknoloji ile üretime geçti, kaliteli, sağlıklı bir üretime geçti haliyle kar eden bir şirketimiz olduğunu da vurgulamak istiyorum. 
 
Tabii vurgulamam gereken esas yatırım ve çalışmalarımız var. Uzun bir zaman alır ama ben kısaca bahsetmek istiyorum. Bu borçlanmanın karşılığında bizim kaç milyar liralık yatırımı bu şehre kazandırdığımızın da bilinmesi gerekiyor. Büyükşehir süreci ile birlikte bizim yol ağımız bin kilometreden bin 200 kilometreye çıkan bir Büyükşehir var, yol ağı olarak 12 kat büyüdük. Yüz ölçümümüz 60 kat büyüdü, Malatya'nın Büyükşehir olması ile birlikte. Aslında 2009'da başladığımız üst ölçekli planlarda bu şehir nasıl gelişmeli, sanayi bölgeleri, konut bölgeleri, gelişim alanları, tarım bölgelerinin korunması, yeşil alanların korunması ve artırılması, sosyal alanların, kültürel alanlara yer ayrılması ve tüm bu çalışmalar, su havzalarının korunmasına yönelik 100 bin ölçekli başta olmak üzere ki bunda çok detaylı çalıştık, bakanlığımızın ihale çıktığı bir çalışmaydı. Malatya Büyükşehir Belediyesi olarak 50 bin ölçekli bir planı hazırlayıp 100 bine entegre ettik. Daha sonra da 25 ve 5 bin ölçekli nazım imar planları yaklaşık 5-6 yıldır çalışılarak son noktasına getirilmiş oldu. Jeolojik çalışmalar, depremlere yönelik çalışmalar yapılıyor. Çünkü imar çalışmalarının sağlam zemin üzerinde, sağlıklı plan yapabilirsiniz zemini görerek konut alanları, yerleşim alanı, sanayi bölgelerini nasıl kaydıracağınızı bilmemiz lazım.
 
Kültür adasının kazandırılması. Sanat sokağımızın olması. Şehidimiz İbrahim Tanrıverdi’nin ismini verdiğimiz çok güzel bir eser. On binlerce insan oraya gelip sanat galerisinden kurslar alıyorlar, istifade ediyorlar, eğitim merkezlerimiz var her gün orada bir program var. Orada Malatya Kültür Evimiz var, çocuk evimiz var ve çok değerli bir fotoğraf makinesi müzemiz var. Avrupa’nın en büyük fotoğraf makinesi müzelerinden biri. Kent Konseyi'miz var, gençlik merkezimiz var, artık orası bir kültür odasına dönüştü. 
 
Kernek Külliyesi'nde sanat sokağından farkı olarak içerisinde bir cami var, kurslar, sınıflar var. Bir yaşam merkezine dönüştü. Engellilerimiz için bir merkez var, sağlık merkezi, spor merkezimiz var. 
 
Biz kerpiç evleri devraldık, yarım kalmıştı yıkılmak üzere olan yapılar depreme dayanıklı hale getirildi, güçlendirildi, Orada Radyo Gramofon Müzesi, Turgut Özal Anı Evi'ni de inşa ettik. 38 adet tesis yapıldı Malatya'mıza kazandırıldı. 5 tane Semt Konağı, 15 tane çok amaçlı tesis, Cemal Aslan Beceri Eğitim Merkezi çocuklarımız için geliştirildi. Kadın Kültür ve Spor Merkezi'mizi hayata geçirdik. Yaşlılarımızın Vefa Konağı var, Engelliler Spor merkezimiz üç dört noktada var. Bunlar hizmetlerini veriyorlar. TOKİ'de onardığımız merkezlerimiz var, 3 tane eğitim merkezimiz var.
 
Aslında biz Büyükşehir'i devraldığımız da 12 bin 300 kilometre, buradan İstanbul bin kilometre bizim yol ağımız 12 bin 300 kilometre. Bunun büyüklüğü idrak edilsin diye söylüyorum. Biz buradaki sadece 15 bin 800 adet levhalama yaptık. Daha önce var mıydı? Asla yoktu. Köy girişleri, köy uzaklıkları, virajı gösteren trafik levhaları da dahil olmak üzere. Bunlar da geldiğimiz noktaları gösteriyor.
 
ERTV HABER MERKEZİ

 ETİKETLER : Malatya Ahmet Çakır Belediye Borç
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Mobilbahis - Asyabahis - Bets10 Adresi - bahis siteleri
CasinoMaxi
Diğer MALATYA haberleri

Yazarlar

En çok okunanlar

E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
© Copyright 2019 Copyright. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Haber
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
Erken Seçim
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş