Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

MTSO'da FETÖ Gerginliği! Erkoç O İsimleri Arayıp İstifa Edin Dedi

Malatya Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Eylül ayı meclis toplantısına FETÖ gerginliği damga vurdu.
Bu haber 2016-09-29 14:16:38 eklenmiş ve 1109 kez görüntülenmiştir.
ted_300_250
Malatya Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Eylül ayı meclis toplantısını gerçekleştirdi. Toplantının dilek ve temenniler bölümünde FETÖ gerginliği yaşandı.

“ÖNCE ‘İSİM VAR’ SONRA ‘İSİM YOK’ DEDİ”
Toplantının dilek ve temenniler bölümünde ise FETÖ gerginliği yaşandı.
TSO Meclis Üyesi Ergün Kılıç, “Malum bir 15 Temmuz süreci geçirdik. Bunlar üstümüzde bir kara leke olarak kaldı. Tabi şuanda devletimizin polisi, askeri, istihbaratı, savcısı ve hakimi bu olaya dahili olan, suç unsuruna göre insanlara, vatandaşa kurşun sıkan ya da başka şekillerde bu örgütün içerisinde olan insanlara bir takım operasyonlar yapılıyor, yapılması da lazım, gerek duyulunca ifade de alınması lazım, hak edenin hak ettiği cezayı fazlasıyla alması gerekiyor. Bu konuda sanıyorum salonun hepsi, hepimiz hemfikiriz” dedi.
Kılıç, birkaç gün önce MTSO Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç’un kendisini telefonla aradığını ve kendisini ‘üzülerek aradığını’ söylediğini ifade ederek, şunları kaydetti: “Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’ndan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden de Malatya Ticaret ve Sanayi Odasına bir yazı geldiğini söyledi. Malatya Ticaret ve Sanayi Odası’nda FETÖ’YLE dahili, bu işe bulamış olanların zorunlu olmadığını fakat istifa etmelerini rica ediyorum gibi bir şey söyledi. ‘Doğrudur başkanım yazı gelmiştir, beni bunun için neden aradınız?’ diye sordum, bana ifadesi ‘senin de ismin var’ oldu. ‘Peki başkanım siz demediniz mi ki arkadaş siz emniyet misiniz, asker misiniz, istihbaratçı mısınız, savcı mısınız, hakim misiniz, bu isimleri neye göre belirlediniz?’ Başkan ‘haklısın’ dedi. Telefonu kapattık, birkaç dakika sonra geri aradım ‘peki kimler var, kaç kişi, neye göre belirlenmiş?’ diye sordum, çok net cevap vermemekle birlikte isimlerin olduğunu söyledi. Basın açıklaması yapıp, mahkemeye dilekçe vererek, bunu kim yazdıysa hesabını soracağımı söyledim. Bu basit bir olay değil, ben buraya kadar ne yaptığını, kimlerle oturup kalktığını bilen bir insanım, ağzımdan çıkanı biliyorum.”
 
 
“SAMİMİYETİME GÜVENEREK ARAMIŞ”
Ertesi gün MTSO Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç’u konuyla ilgili ziyaret ettiğini kaydeden Kılıç, “Çok gergindim ve isimleri veren kimse onunla ilgili sorularım oldu. 5-10 dakika sonra kendisi, ‘bende insanım, hata yaptım, özür dilerim’ dedi. ‘Başkanım sizle ne alakası var?’ diye sordum. ‘İsim yok’ dedi. ‘Nasıl olur başkanım, siz dün beri arayıp, senin de ismin var dediniz’ dedim ve şok oldum. ‘Peki, siz neye istinaden beni aradınız?’ diye sordum, ‘insanız, hata yapamaz mıyız? Kusura bakma, kapatalım’ dedi. Başkanım kapatalım da basit bir konu değil. Israrlarımdan sonra ‘senin birkaç tane resmin varmış’ dedi. ‘Doğrudur, resme istinaden mi beni aradınız?’ diye sordum, ‘evet’ dedi. Sizin, seçilmişlerin, atanmışları, müdürlerin, amirlerin, esnafların birçoğunun resmi olmayan kim var? Kimsenin alnında ‘terör örgütü olacak’ diye yazmıyor. Binlerce, on binlerce, milyonlarca resimler var. ‘Birkaç tane resim için beni nasıl ararsınız?’ dedim. İstifa edebileceğimi söyledim de, ‘bunun için edemem’ dedim. Başka kimlerin arandığını sordum. Birkaç kişinin arandığını söyledi ancak isim vermedi. ‘Samimiyetine güvenerek aradım’ dedi. İnsanlar samimi olunca böyle şeyler için rahat mı arayabilir, bunu mu anlamam lazım? Benimle ilgili bir bilgi, bir belge varsa emniyetle, savcılıkla paylaşsın. Benim bir dahilim varsa istifa ne, bunun hesabını vermekle mükellef değil miyim? Şayet varsa. Ben birkaç tane resimle yargılanıyorsam, herhalde ülkenin yarısının içeriye atılması lazım. Sosyal medyada bunlarla ilgili adı geçen bir yazım var mı? Şimdi bunların hiçbiri Allah’a şükür yok, varsa da ortaya koyacaklar. Birkaç resimle beni veya başkasını itham edecekler. Bunlar normal işler mi? MTSO Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç’a birkaç soru sormak istiyorum TOBB’dan böyle bir yazı geldi mi, geldiyse içinde isim var mı? Bu kararları tek başına mı aldı, yoksa görevi ne olursa olsun buradan birileriyle istişare yapılarak veya herhangi bir şekilde mi karar alındı?” diye sordu.
 

“ZAN ALTINDA BIRAKMASIN”
Meclis Üyesi Hakan Er ise “Benimde meslek komitemde bir arkadaş aranmış. Sağlık Meslek Komitesi’ndeki arkadaş, o da bana aynı ifadeyi kullandı, ‘Hasan başkanın istifasını istediğini’ daha sonra kendisiyle görüştüğünde ‘bir yakınının cezaevinde olduğundan dolayı’ olduğunu söyledi. İnsanların yakınları cezaevinde olabilir. Benim işlediğim suçtan kardeşim, eşim ya da başkaları anayasa gereği de, insan onuru gereği de, İslam hukuku gereği de böyle bir şey kesinlikle itham edilemez. O üyem mecliste olmadığı, meslek komitesinde olduğu için bunu söylüyorum” diye konuştu.
  
Meclis Üyesi Celalattin Diltemiz de “Bende arandım bu konuyla ilgili. ‘Bende bu konuyla ilgili böyle bir zanda bulunamayacağını, bunun kendisinin üzerine hak olmadığını’ söyledim. Bu konuda bizi zan altında bırakmasın. Zan altında bırakırsa, Allah katında hesabını verir” dedi.

“BİZ ÇOK ŞEYİ İFŞA ETMEDİK”
TSO Meclis Başkanı Sami Payza, “Biraz önceki konuşulan konular ciddi konular. Bu iş şakaya gelmez. Nede bu işin altında kalkılır. Bu konuya niye geldim. Burada bir meclis üyesi arkadaşımız bizim yönetim kurulundaki bir arkadaşımızı arıyor ve diyor ki Sami Başkan beni her gün polise şikâyet ediyor. Git söyle bundan vazgeçsin, bende falan, filan adamları şikâyet ederim bilgileri olsun. Bu meclis üyesi bu kanıya nereden vardı? Gideceksin emniyete veya başka yere. Biz çok şeyi ifşa etmedik. Biz burada bir şey bilmediğimizden oturmuyoruz. Bildiğimiz çok şey var ifşa etmedik. Birinin bir suçu varsa çeksin. Bu arkadaşımız beni kendiyle karıştırıyor. Bu darbe olsaydı, sen bizi gündüzü de göstermeden, gece aldırırdın. Bir seçim süreci geçirdik. O konuda burada konuşmadık. Böyle yakışıksız işler hem yanlış hem de hatalıdır. Bu arkadaşımız bugüne kadar birçok hatası oldu biz hepsini idare ettik. Bu güne kadar Hasan Başkana da sizlere de söylemedim, falan adam böyleydi buna liste vermesin diye yine aynı kişiyle bana haber gönderdi. Sonra onla beraber hareket etti. Ben ona yine bir gün demedim ki bunu söyleyen sensin, adam bana düşman oldu. Yine tenezzül edip yanına gidip kendisine bunu söyleyen bu demedim. Bunu benim üzerime attı. Yine sesimi çıkarmadım. Seçim döneminde derneği tenzil ediyorum bizim göz bebeğimiz. Başkanı, yöneticisi ve dışardan birkaç kişi biz size destek verelim dedi. Bir kısım arkadaşlarını da karşı taraftan koydu. İnternette bizim seçim döneminde birbirini ziyaret etmeye başladılar. Şu duyumu aldık bu dönem ben gireyim, gelecek dönem sen gir. Garantisi sözü olmadığı için. Biz bunu bugün bırak mecliste samimi olduğum arkadaşlarıma bir gün dahi söyledim. Neyi bekliyorum önümüzdeki aşamayı bekliyorum doğrumu? Geçen dönem arkadaş aday oldu, bu dönemde o arkadaş aday oluyor mu? İspatı olsun diye. Hiçbir zaman bu konuyu dillendirmedim. Bu arkadaşımız bir grubun başkanıydı çok değer verdiğimiz bir grubun. Yapıyı tenzih ederek, kaç yıl orda kalmış başkanlık süreci neyse bir gün İsrail’in yaptığı zulmü kınamamış. Ne zaman ki bir anket yapılıyor seçiminde şu başkan hiç İsrail’i kınadı mı diyor, ondan sonra başlıyor. Her şey soru işareti. Son dönemlerde kaydettiklerine bakıyorsun kafan karışıyor. Bunların hiçbirini biz burada konuşmadık. Seçim döneminde arkasında durmadı, önünde durdu, başarılı olmayınca başka proje yaptılar. Bu işin arkasında Sami duruyorsa biz bunu devirelim. Biz bunların hiçbirini gündeme getirmedik. Herkesi kendiniz gibi zannetmeyin. Bugün beni suçlayan yarın diğer arkadaşları da suçlar. Herkes edebini bilsin. Yapılan bir şey varsa aslan gibi ortaya koysun, yapılmayan bir şeyle de korkusundan bana şunu yaptılar bunu yaptılar demesin. Bunlar doğru şeyler değil” ifadelerini kullandı.
 

“TOBB’DAN GELEN YAZIYA İSTİNADEN BİRKAÇ ARKADAŞI ARADIK”
Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç, daha sonra eleştirilere cevap vermek üzere bir kez daha kürsüye çıktı.
  
Erkoç, hiç kimseyi rencide etme ya da iftira atma gibi bir konumda olmadığını ifade ederek, şunları söyledi: “17-25 Aralık süreci ile başlayan devletin bu noktada terör örgütü ilan ettiği, 15 Temmuz’da darbe girişime kalkışan FETÖ terör örgütüyle devletin ciddi bir mücadele başlattı. 17-25 Aralık milat kabul edildi. Bunu ilgililerde ifade etmiştir. 17-25 Aralıktan sonra bu yapı içerisinde kendisini ayıran eyvallah, ayırmayan da gider hukuk karşısında cevabını verir. Bu bizim işimiz değil. Bize bakanlıktan TOBB’a yazı gelmiş, TOBB’dan şahsıma gizli yazı geldi. Aynen ifade şu bu noktada kanaatiniz oluşursa isim noktasında yanlış ifade ettim Ergün Bey’e de ifade ettim isim yok dedim. Sırtıma böyle bir yük vermişler, ben bu yükün altında kalkmak için zaten devlet tarafından herkesin kimin ne yaptığı belli. Kimse kimseyi şikayet etmekle bir yere varamaz. Devletin bütün kayıtlarında her şey açık ve net ortada ama burada OHAL yaşandığı için bütün kurumlarda aynı bilgi devlet tarafından istendi. Bize de gelen yazıda bu noktada kanaatinizi ortaya koyun istifa etme konusunda zorlayıcı şansımız yok biz hakim, savcı değiliz. Sadece teklif edin. İstifa eder etmezler onların kendilerinin bileceği iş. Böyle bir zorlamada yok. Bizde bu yazıya istinaden birkaç arkadaşımızı aradık. Ergün Bey bana geldi görüştüm. Bana neye istinaden istifa etmemi istiyorsunuz. İstifa etmek zorunda değilsin. Bende 17-25 Aralık’tan sonra 2014 yılında senin bu yapı ile ilişkin gözümüze çarptı. Resim kayıtlarıdır. Buna istinaden söyledim. Ergün Bey kendisini savunarak böyle bir şeyi kendisine yakıştıramadığını bunlarla bir ilgim ve alakam yok diye beyan etti. Aradığım kişiler oldu, ben burada emniyetin ve yargının görevine soyunmuş değilim. Hiçbir hukuksal sorumluluk üstlenerek istifa edeceksin diye bir yapı içerisine de girmedim. Aradığım kişiler oldu, belki de arayacağım kişiler olacak bunu da ifade edeyim. 17-25 Aralıktan sonra kendini bu yapı içerisinde ilişkisi olan arkadaşlar geleceklerine zarar gelmemesi için istifa edebilirler. Ben kimseye hakaret maksadıyla hiç kimseye zan altında bırakarak şahsını yıpratarak böyle bir konu içerisine girmedim. Bunu da kendi başıma yaptım. Kimseyle de istişare etmedim. Ben hiçbir arkadaşımı rencide edecek, iftira atacak konumda değilim nezaket usulü ile böyle teklifte bulundum. Uyan arkadaşlarımız oldu, uymayan arkadaşlarımız oldu. Bu konunun bu şekilde bilinmesini ve bu yazının geldiğini bu noktada da açık ve net konuşuyorum; bu hususta bu kadar olaydan sonra hala bu yapı içerisinde bulunmak şahsım adına doğru bir hareket ve davranış değil. Ben hiçbir arkadaşıma bu noktada kesin ve net bir bilgi olmadan zan üzerine hareket etmediğimi ifade ediyorum.”
 
“BENİM İÇİN YOK HÜKMÜNDEDİR”
Erkoç’un konuşmasının ardından söz alan TSO Meclis Üyesi Ergün Kılıç, “Ben 5-6 arkadaşı aradım, insanlar duydu. Ben burada kimseye zerre kadar bir şey atmak için çıkmadım. Ama o insanlar duyduktan sonrada ben geri vites yapamam. Bunu açığa kavuşturmak zorundayım. Tüm kurumlara yazı gelmiş olabilir, kurumların başındaki insanlar neye istinaden bunu yapıyor? Onu hala çözebilmiş değilim. Neye istinaden aradığınızı söylemekle bana yükümlüsünüz. Ben bugün başkanımızın konuşmasında ‘kusura bakma kardeşim, birkaç resmi görüp aradım’ deseydi, konuşmayacaktım. İlk konuşmasını bekledim. ‘Olur, hatadır’ derdim ama arkadaşlarımın haberi oldu. Filli olarak seçilmiş insanlara saygım sonsuzdur, makama saygım sonsuz fakat sayın Hasan Hüseyin Erkoç benim için yok hükmündedir” ifadelerini kullandı.
 
 
 
 
 HAKAN ER
 
 CELALETTİN DİLTEMİZ
 
 
HABER: FERDİ DURDU/YENİ MALATYA GAZETESİ - ERTV

ETİKETLER : MTSO toplantı FETÖ/PDY gerginlik istifa isim resim Ergun Kılıç Hasan Hüseyin Erkoç
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNDEM haberleri
ted_300_250

Yazarlar

Magazin

E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
Yeni stadyumun ismi sizce ne olmalı?
Şehid Yarbay Songül Yakut Stadyumu
Battalgazi Stadyumu
Turgut Özal Stadyumu
Kayısı Stadyumu
İnönü Stadyumu

© Copyright 2018 Gazi Soft. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Haber
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
Erken Seçim
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş